„Byli bychom zcela nepochybně zůstali viset na jejich (československých) opevnění, protože jsme prakticky neměli žádné prostředky prolomit je.“
Erich von Manstein
Německý polní maršál
Norimberský tribunál 1946
DOZORCE FINANČNÍ STRÁŽE
FRANTIŠEK OPOČENSKÝ
(6. 9. 1910 - 19.-20. 9. 1938)
ŽIVOTOPIS
František Opočenský se narodil 6. 10. 1910 v Jablonci nad Nisou. V roce 1932 byl povolán k výkonu prezenční služby a po jejím skončení sloužil dále jako délesloužící poddůstojník u Hraničářského praporu 1 „České družiny”. Službu zde ukončil v dubnu 1938 a nastoupil do služby k finanční stráži. Byl přidělen do Petříkovic u Trutnova.
OSUDNÉ ZÁŘÍ 1938
V první etapě výstavby lehkého opevnění bylo vybudováno v okolí Petříkovic několik objektů vzor 36. Zůstaly osamoceny daleko před později vystavěnou linií těžkého a lehkého opevnění. Mimo běžné činnosti příslušníka finanční stráže vykonával František Opočenský ještě službu jako člen Stráže obrany státu (SOS) v jednotce č. 189, postavení této jednotky bylo právě v lehkém objektu starého typu vz. 36. Jednalo se o objekt 102 stavebního úseku II.b (Adršpach) spadající pod armádní sbor ZVV Praha. Osádku tvořili 3 vojíni a 3 příslušníci finanční stráže z oddělení inspektora Zeleného. Tento objekt mohl postřelovat petříkovické nádraží včetně silnice.
Během osudné noci z 19. na 20. 9. 1938 okolo jedenácté hodiny večer pronikla přes hranice skupina asi 8 mužů, kteří předtím z Petříkovic a dalších obcí uprchli do Německa. Pevnůstku dělí od hranice téměř 400 metrů nepřehledného terénu, který útočící teroristé velmi dobře znali a překonali vzdálenost během chvíle. V bezprostřední blízkosti postavení jednotky č. 189 je přibilo k zemi ostré "Stůj". Zvolal jej desátník, který stál jako návěstný nedaleko vchodu do pevnůstky. Bylo 23:30, když byla na osádku bunkru zahájena palba z ručních zbraní a osádka odpověděla palbou lehkého kulometu vz. 26 a svých pušek. Palbu opětoval také z druhé strany pevnůstky druhý návěstný dozorce finanční stráže František Opočenský. Po chvíli trvající přestřelce byli útočící teroristé zahnáni a uprchli do lesů u Albendorfu.
Bohužel, po doznění posledních výstřelů byl dozorce František Opočenský svými kamarády ve zbrani nalezen mrtev poblíž krytu. Dle ohledacího protokolu utrpěl dva průstřely hrudníku a následně vykrvácel. Stal se prvním obráncem československého opevnění, který padl při obraně republiky. Byl pohřben se všemi vojenskými poctami v Praze na Olšanských hřbitovech. Po válce mu byl zbudován pomník, který byl slavnostně odhalen 28. 9. 1946, je umístěn na levé straně silnice směrem na Radvanice. Pomník je z leštěné žuly s nápisem: „František Opočenský, dozorce finanční stráže, padl při výkonu služby stráže obrany státu dne 19. září 1938. „. Na dvou nižších žulových bocích jsou pak tyto nápisy: „Je lépe za svobodu umřít stoje, než padnout na kolena, v kleče žít. Jak tvrdě to a klidně řečeno je! A kdo tak mluví, musí zvítězit." F. Fedorov.
Zdroj:
České slovo, 21. září 1938
HOLUB Ota, Zrazené pevnosti, Naše vojsko - Praha 1982